2020 DGS Ne Zaman

ÖSYM geçtiğimiz günlerde 2020 yılı sınav takvimi konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklama sayfasına ulaşamayan, duyuruları takip edemeyen birçok kişi DGS ne zaman soruları sormaya başladı. 2020 yılı dönemi için DGS sınavına girecek kişiler için bu konu hakkındaki detayları şu şekilde özetleyebiliriz.

2020 DGS Sınavı

2020 DGS Ne Zaman
2020 DGS Ne Zaman

2020 yılı DGS sınavı 5 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav tarihinden bildiğiniz üzere aylar önce sınav başvuruları yapılmaya başlanmaktadır. DGS sınavına girmek isteyen öğrenciler başvuru süresini asla kaçırmamalıdır. 5 Temmuzda başlayacak olan sınavın başvuruları 13 Mayıs işe 21 Mayıs tarihleri arasında olacaktır. Sınav sonuçları 20 Temmuz gibi açıklanacağı belirtildi. ÖSYM sınav takvimi 2020 yılı içerisinde DGS sınavını bu şekilde planlanmıştır.

DGS Sınavı Nedir?

DGS, 2000 yılından bu yana uygulanan bir sınav sistemidir. Meslek yüksek okulu (2 yıllık üniversite) ve açık öğretim ön lisans programından mezun olan öğrenciler bölümleri ile ilgili bir lisans bölümüne geçmek istemeleri durumunda bu sınava girmek durumundadırlar. Sınav, ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

DGS’ye Kimler Girebilir?

DGS sınavına herhangi bir üniversitenin ön lisans bölümünden mezun olan herkes başvurabilir. 2. sınıfta mezun durumunda olan öğrenciler, staj dışında tüm mezuniyet şartlarını taşımaları durumunda başvuru yapıp yazın mezun olarak sınava girebilirler.

DGS Sınav Süresi

DGS 120 sorudan oluşmaktadır. Bu soruların 60 tanesi Türkçe olurken 60 tanesi Matematik alanından olmaktadır. 120 soru olmasına karşın sınava giren öğrencilere 150 dakika sunulmaktadır. Türkçe soruları kolay ve hızlı çözülebiliyor iken matematik sorularına biraz vakit ayırmak gerekmektedir. Üniversite sınavının ilk adımına giriş yaptıysanız konuların aynı olduğunu göreceksiniz. DGS ne zaman sorusunun yanıtını bu yazımız içerisinde dile getirmeye çalıştık.

Örneğin meslek yüksekokulu içerisinde elektrik elektronik bölümünü okudunuz. Eğitiminizi yükseltmek istiyor, lisans mezunu olmak istiyorsunuz. Elektrik elektronik mühendisi olmak için sıfırdan üniversite okumanıza gerek yok. DGS sınavı sonucunda elektrik elektronik mühendisliği bölümünü yazabilir ve 3. sınıftan mühendislik eğitimi almaya başlayabilirsiniz. Meslek yüksekokulu döneminde iken okuduğunuz 2 yılı mühendislik için de geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. DGS sınavı ile ilgili diğer ayrıntıları ÖSYM üzerinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir