2020 KPSS Ne Zaman?

Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bildiğimiz KPSS, her yıl binlerce gencin memur olmasını sağlamaktadır. Sınav günümüzde 3 farklı kategoride yapılmaktadır. Lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunları, farklı kitapçıklar üzerinden sınava girerek devlet memuru olmaya çalışmaktadır. 2020 KPSS ne zaman sorusunun yanıtı nihayet bugün sonuçlandı. ÖSYM, yaptığı açıklama ile beraber 2020 KPSS hakkında merak edilen tüm ayrıntılar hakkında bilgi verdi. Konu ile ilgili ayrıntılar;

KPSS Lisans Sınavı

2020 KPSS Ne Zaman?
2020 KPSS Ne Zaman?

Bu sınava girebilmek için herhangi bir lisans bölümünden mezun olmanız yeterlidir. Bununla beraber sınava 3. ve 4. sınıf öğrencileri de katılım gösterebilir. 2020 Lisans KPSS başvuru tarihi 05 – 20 Mart 2020 tarihidir. Sınav ise 19 Temmuz 2020 Pazar günüdür. Eğitim bilimleri sınavının başvurusu ve sınav tarihi yine aynı olup saatlerde ufak değişiklik olabilmektedir.

KPSS alan bilgisi sınavının da başvuruları 5 ile 20 Mart arasındadır. Ancak; sınav tarihleri diğer KPSS sınavlarından farklı olup 25 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecektir.  KPSS alan sınavının 2. adımı ise 26 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecektir.

KPSS Ön Lisans Sınavı

Herhangi bir üniversiteden 2 yıllık bölüm okuyan kişiler, KPSS ön lisans sınavına girerek devlet memuru olabilirler. Aynı lisans bölümünde olduğu gibi ön lisans bölümünde okuyan kişiler, daha mezun olmadan ikinci sınıftayken de sınava girerler. Ön lisans bölümünden daha mezun olmayan kişiler ortaöğretim KPSS sınavına girebilirler. Ancak mezunların ortaöğretim KPSS sınavına giremediklerini söyleyebiliriz.

KPSS ön lisans sınavı için başvurular 12 ile 25 Ağustos 2020 olarak belirlenmiştir. Başvuru işlemini tamamlayan kişiler 18 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen KPSS ön lisans sınavına katılım gösterebilirler.

KPSS Ortaöğretim

2020 KPSS Ne Zaman?
2020 KPSS Ne Zaman?

KPSS ortaöğretim sınavına lise mezunu ya da mezun durumunda olan öğrencilerin başvuruları kabul edilmektedir. 2 yılda bir olarak yapılan KPSS ortaöğretim sınavının puan geçerliliği sınav süresi ile aynıdır. Ön lisans ve lisans mezunları ortaöğretim için yapılan sınava giremezler.

KPSS ortaöğretim sınavının başvurusu ise 21 Ağustos 7 Eylül 2020 tarihleri arasında alınmaktadır. Bu tarihlerde başvuru işlemlerini tamamlamayan kişiler, 8 Kasım 2020 tarihinde düzenlenecek sınava katılım gösterebilirler. 

One Reply to “2020 KPSS Ne Zaman?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir