2020 MSÜ Sınav Konuları ve Soru Dağılımı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 2016 yılında kurulan Milli Savunma Üniversitesi, ilk öğrencilerini 2017 şubat ayında almaya başlamıştır. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı olarak yapılan sınava her yıl binlerce öğrenci girmek istemektedir. Kara, astsubay, deniz astsubayı olmak ya da askeri alanda farklı bir alanda çalışmak isteyen kişiler bu sınavdan başarılı olmak durumundadır. 2020 MSÜ sınav konuları ve soru dağılımı;

2020 MSÜ Sınavında toplam 120 soru sorulmaktadır. 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Sınava giren öğrenciler en az 100, en fazla 500 puan almak durumundadırlar. Alınan puanlara göre tercihler yapılarak kişinin askeri okulda eğitim alması sağlanır.

2020 MSÜ Sınavı Başvuru Tarihi

2020 MSÜ Sınav Konuları ve Soru Dağılımı
2020 MSÜ Sınav Konuları ve Soru Dağılımı

2017 yılından bu yana düzenlenmeye başlanan MSÜ sınavları her yıl benzer tarihlerde düzenlenmektedir. 2020 MSÜ sınav başvuru tarihi 7 Ocak ve 10 Şubat arasında yapılacaktır. ÖSYM sınav takvimi geçtiğimiz günlerde açıklanmış, MSÜ sınavı ile ilgili tüm ayrıntılar netleşmiştir.

2020 MSÜ Sınavı Ne Zaman?

2020 MSÜ sınavı 29 Mar 2020 tarihinde yapılacak. Bu tarihte sınava girmek isteyen öğrenci adaylarının öncelikle yukarıda belirttiğimiz başvuru tarihlerinde sınav ücretini yatırarak başvuruda bulunması gerekiyor.

2020 MSÜ Sınavı Konu Dağılımı

2020 MSÜ Türkçe Konu Dağılımı: Sözcükte anlam, cümlede anlam, cümle yorumu, paragraf, noktalama işaretleri, ses bilgisi, sözcük yapısı, yazım kuralları, fiiller, cümlenin ögeleri, sözcük grupları, anlatım bozukluğu, cümle türleri

2020 MSÜ Matematik Konu Dağılımı: Bölünebilme kuralları, sayılar, mutlak değer, köklü sayılar, üslü sayılar, denklem çözme, üslü sayılar, köklü sayılar, oran ve orantı, kümeler, problemler, kombinasyon, permütasyon, fonksiyon, olasılık, binom, parabol, karmaşık sayılar, ikinci derece denklemler (Matematik)

Açılar, özel üçgenler, açıortay ve kenarortay, açı ve kenar bağıntıları, üçgende benzerlik, üçgende alan, çokgenler, dörtgenler, yamuk, paralelkenar, eşkenar dörtgen, dikdörtgen – kare, deltoid, çemberde açı, çemberde uzunluk, dairede alan, katı cisimler, analitik geometri (Geometri)

2020 MSÜ Sosyal Bilimler Konu Dağılımı: Tarih bilimine giriş, uygarlığın doğuşu ve ilk uygarlıklar, ilk Türk devletleri, İslam tarihi ve uygarlığı, Türk İslam devletleri, Türkiye tarihi, orta çağda Avrupa, beylikten devlete, dünya gücü Osmanlı, Osmanlı devleti arayış yılları, 18. yüzyılda Avrupa ve Osmanlı Devleti, en uzun yüzyıl, Mustafa Kemal’in hayatı, I. Dünya savaşı, milli mücadele hazırlık dönemi, kurtuluş savaşı ve cepheler, ilke ve inkılaplar, Atatürk dönemi Türk dış politika (Tarih)

Doğa ve insan, Dünya’nın şekli ve hareketleri, coğrafi konum, harita bilgisi, atmosfer ve sıcaklık, basınç ve rüzgarlar, nemlilik ve yağış, iklim tipleri ve bitki örtüsü, Türkiye’nin iklimi ve bitki örtüsü, iç kuvvetler, dış kuvvetler, Türkiye’nin yer şekilleri, su kaynakları ve Türkiye’nin su varlığı, Toprak ve Türkiye’de toprak türleri, Türkiye’de nüfus ve yerleşme, Türkiye’de ekonomik faaliyetler, bölge kavramı ve bölge türleri, bölgeler ve ülkeler, insan ve toplum, doğal afetler (Coğrafya)

Kur’an-ı Kerim’in anlatılması ve kavranması, insan ve din, İslam ve ibadetler, İslam düşüncesinde yorumlar ve mezhepler, Hz. Muhammed’in hayatı, örnekliği ve onu anlama, İslam ve Bilim, estetik, barış, yaşayan dinler ve benzer özellikleri (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

2020 MSÜ Fen Bilgisi Konu Dağılımı: Fizik bilimine giriş, vektör – kuvvet ve kuvvet dengesi, tork, ağırlık merkezi, basit makineler, madde ve özellikleri, sıvıların kaldırma kuvveti, basınç, ısı ve sıcaklık, doğrusal hareket, bağıl hareket, dinamik, iş – güç – enerji, optik, elektrostatik, elektrik, manyetizma, dalgalar (Fizik)

Kimya bilimi, atom ve yapısı, periyodik cetvel, kimyasal türler arası etkileşimler, kimyanın temel kanunları, maddenin halleri, asit – baz ve tuzlar, karışımlar, endüstride ve canlılarda enerji, kimya her yerde (Kimya)

Biyoloji bilimi, canlıların temel bileşenleri, hücre, madde geçişleri, protein sentezi, canlıların sınıflandırılması, ekoloji, hücre bölünmeleri, eşeyli ve eşeysiz üreme, üreme sistemi, katılım, biyoteknoloji ve gen mühendisliği, solunum, fotosentez ve kemosentez, bitki biyolojisi (Biyoloji)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir