Burs Veren Kurumlar

K12 olarak bu yazımız içerisinde burs veren kurumlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Üniversite öğrencileri, eğitim ve öğretim hayatına devam edebilmek için bazı kurumların verdiği burslara ihtiyaç duyarlar. Maddi durumu yerinde olmayan öğrenciler gerek barınma gerek beslenme gerekse eğitim giderleri için bu tarz hizmetlerde bulunan kurumlara başvuruda bulunurlar.

Bildiğiniz üzere Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), üniversite öğrencilerin hemen hemen tamamına belirli oranda bir burs ya da kredi veriyor. Maddi durumu kötü olan öğrencilere karşılıksız olarak burs verilirken orta halli olan öğrencilere kredi verilmektedir. 2019 yılında verilen burs ve kredi desteğinin 550 TL olduğunu hatırlatmak istiyoruz. KYK dışında burs veren kuruluşlar hakkında bilgi verecek olursak;

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)

burs veren kurumlar
burs veren kurumlar

Üniversite öğrencileri ile beraber toplumsal birçok etkinliklere imza atan Toplum Gönüllüleri Vakfı, en az 4 saat etkinliklere katılmış öğrencilerin burs başvurusu yapabileceğini belirtmektedir. Her yıl değişen burs tutarlarını alabilmek için aynı zamanda başarılı bir öğrenci olmak da gerekmektedir.

Vehbi Koç Vakfı

Her yıl 10 binden fazla öğrenciye burs veren Vehbi Koç Vakfı, öğrencilere en yüksek tutarda burs veren kuruluşlar arasında ilk sırada yer alıyor. Bu vakıf tarafından verilen yüksek tutardaki bursu alabilmek için oldukça başarılı bir öğrenim geçmişine sahip olmanız gerekiyor.

Darendilliler Eğitim Vakfı

Karşılıksız burs veren kuruluşlar arasında Darendilliler Eğitim Vakfı da yer alıyor. T.C. vatandaşı olup kamu haklarından yasaklı olmayan tüm öğrenciler burs almaya aday olabilirler. Üniversite öğrencilerinin bu bursa başvurmaları için gerekli olan bir diğer şart ise KYK dışında herhangi bir kurumdan burs almıyor olunması gerekiyor.

Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

Başarısını belgeleyen her öğrenci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfından burs alabilir. Öğrenci mezun olana kadar verilen karşılıksız burs, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sanat etkinliklerine katılmalarına olanak sağlamaktadır.

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Her yıl sadece 9 ay verilen Hacı Ömer Sabancı Vakfı bursunun diğerlerine nazaran ufak bir farkı bulunuyor. Diğer vakıf ve kuruluşlar karşılıksız olarak burs verirken Hacı Ömer Sabancı karşılıklı olarak burs veriyor. Okullarından mezun olup bir işe giren öğrenciler, borçlarını 24 ay taksitte geri ödeyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir