KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Nedir?

K12 olarak bu yazımız içerisinde KPSS Ortaöğretim ve KPSS ön lisans sınavı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak adlandırılan KPSS, devlet memuru olmak isteyenlere bir kapı aralıyor. Sınav başvurusunda bulunan kişiler, 3 farklı oturum bulunduğunu görecekler. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim şeklinde 3 farklı türde yapılan sınavların detayları;

KPSS Ortaöğretim Sınavı

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Nedir?
KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Nedir?

KPSS ortaöğretim sınavı liseden mezun olan ya da mezun durumunda olan öğrenciler için sunulmaktadır. Lise 3. ve 4 sınıf öğrencilerinin de girebileceği bu sınav 2 yılda bir düzenlenmektedir. Çiftli yıllarda yapılabilen KPSS ortaöğretim sınavının puanı 2 yıl geçerli olmaktadır. Ön Lisans ve lisans mezunlarının ortaöğretim KPSS sınavına girmeleri mümkün değildir. Sınav yukarıda da belirttiğimiz üzere sadece çiftli yıllarda yapılabilmektedir. Örneğin; 2014, 2016, 2018, 2020 yılları arasında KPSS ortaöğretim sınavı yapılmış, yapılacaktır.

KPSS Ön Lisans Sınavı

KPSS sınav türünden birisi de ön lisans sınavıdır. Bu sınava girebilmek isteyen kişilerin herhangi bir ön lisans programından mezun olması ya da öğrenciliğinin devam ediyor olması gerekiyor. 2 yıllık bir üniversite türü olan ön lisans programı genel olarak mesleki eğitime dayanmaktadır. Ön lisanstan mezun olmamış kişiler hem ortaöğretim hem de lisans KPSS’sine girebilirler. Ön Lisans programından sonra DGS Sınavına girip 3. sınıftan devam eden öğrenciler, mezuniyet durumuna kadar puanlarının geçerli olduğunu bilmelidirler.

KPSS Ortaöğretim ve Ön Lisans sınavı genel olarak aynı gün içerisinde 2 farklı oturum şeklinde yapılmaktadır. Sınav 150 farklı ÖSYM sınav merkezi içerisinde yapılmaktadır. 2020 KPSS Ne Zaman yazımız içerisinde sınav tarihlerini ayrıntılı olarak anlattık. Konu hakkındaki diğer detaylar ile ilgili herhangi bir sorun olması durumunda bizlere yorum bölümü üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir