KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Üniversite okuyan öğrenciler genellikle şehir dışında okumaktadırlar. Başka bir şehirde yalnız başına okuyan öğrencilerin yaşadığı en büyük sorun tahmin edebileceğiniz üzere maddiyattır. Genellikle çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs arayışına girilse de bu konuda en büyük beklenti KYK’dan yana olmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite okuyan her öğrenciye ekonomik olarak destek veriyor. Maddi durumu kötü olan öğrencilere karşılıksız burs veren KYK, orta ve iyi durumda olan öğrencilere de geri ödeme şartı bulunan kredi vermektedir. 2019-2020 eğitim ve öğrenim döneminde 550 lira olarak verilen burs ve kredi, yılbaşından sonra bir miktar zamlanacaktır. Yeni üniversite kazanan ya da mevcut üniversite öğrencileri KYK burs başvurusu ne zaman sorusu sormaktadır. Bu konu ile ilgili detaylar;

KYK Burs Başvurusu

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?
KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Teknoloji ve internetin gelişmesi ile beraber burs başvurusu oldukça kolay hale geldi. Burs başvuruları genel olarak üniversite öğrenim sezonu başladıktan 1 ay sonra aktif olmaktadır. Örneğin 2019-2020 öğretim yılı için başvurular 21 Ekim 2019 tarihinde başladı. Öğrenciler E-Devlet sistemine girerek burada yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfası üzerinden oldukça kolay bir şekilde burs başvurusunda bulunabilirler. Buradan da anlaşılacağı üzere üniversite öğrencilerinin burs başvurusu yapmadan önce e-Devlet şifresi almak zorundalardır. E-Devlet üzerinden burs başvurusu yapmak isteyen kişiler BU Bağlantı adresini ziyaret etmelidirler.

Burs başvurusu olduğu gibi kredi başvurusunda da süreç aynı işlemektedir. Aslında başvuru yaparken burs ya da kredi başvurusu yapıldığı seçilmiyor. Burs başvurusu yapan öğrenci ailesinin ekonomik durumuna göre burs ya da kredi alacağı belirlenmektedir. 2012 yılından önce burs ya da kredi alacak olan öğrenciler notere giderek bir sözleşme imzalaması gerekiyordu. Burs alan öğrenciler 1 TL sözleşme bedeli öderken kredi alan öğrenciler 86 TL noter ücreti ödüyordu. 2012 yılında E-Devlet sistemine geçilmesi ile beraber elektronik imza kullanılmaya başlanmış, noter aradan kaldırılmıştır.

2020-2021 KYK Burs Başvuruları yine aynı dönem içerisinde başlayacağını söyleyebiliriz. 1. Sınıf öğrencilerin yerleştirilme işlemi bittikten sonra KYK Burs ve Kredi başvurularının başladığını ilan edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir