LGS Soru Dağılımı

Ortaöğretim eğitimini alıp lise eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin önlerinde büyük bir sınav bulunuyor. LGS olarak adlandırılan Liseye Geçiş Sınavı, her yıl 150,000’den fazla öğrencinin bir lise kurumuna yerleşmesine olanak sağlıyor. 2020 LGS sınavının 6 Haziran 2020 tarihinde yapılacağı ile ilgili bir duyuru geçtiğimiz günlerde paylaşıldı. Geçmişte TEOG denilen bir sınav sistemi uygulanıyordu. Ortaöğretim öğrencilerine 6. sınıftan itibaren her yıl bir sınav uygulanıyordu. Bu sınav türünün verimli olduğunu düşünmeyen Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sistemini kaldırarak LGS (Liseye Geçiş Sınavı) sınav türünü getirdi. Merkezi bir sınav olan LGS’de tüm konular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Konu dağılımları ise;

2020 LGS Soruları

LGS Soru Dağılımı
LGS Soru Dağılımı

LGS sınavı oldukça yeni bir sistem olmasından dolayı birçok bu sınav türünün detaylarına tam hakim değil. LGS soru dağılımı, sınav hazırlığında olan öğrenciler için oldukça önemlidir. LGS sınavında sözel sınav ve sayısal sınav olmak üzere 2 tür puanlama uygulandığını görüyoruz. Soru dağılımları bu nedenle kişiler için oldukça önemli olmaktadır. Soru dağılımı ise;

LGS sınavının sözel bölümü 75 dakika kadar sürmektedir. Soru dağılımı ise Türkçe 20 adet, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 10 Adet, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük bölümünden 10 adet, Yabancı dil bölümünden ise 10 adet soru sorulmaktadır.

LGS sınavının sayısal bölümü ise sınav 60 dakika sürmektedir. Matematikten 20 soru, Fen Bilimlerinden ise 20 adet soru sorulduğunu görmekteyiz.  Sayısal bölümdeki soru adedinin az olmasından dolayı süre sınırının sözel bölüme nazaran daha az olduğunu görüyoruz.

Sınav 2 farklı oturum üzerinden yapılsa da oturumların aynı gün yapıldığını görüyoruz. Sınavın tarihi, yeri, uygulanacak husus ve dikkat edilmesi gerekenler her yıl olduğu gibi LGS döneminde de Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak. Eskiden TEOG olan sınavın adı LGS oldu. Ancak konu dağılımı, sınavın zorluk türünün birebir benzer olduğunu söyleyebiliriz. LGS sınavına girecek öğrenciler, geçmiş yıl TEOG’da sorulan sorulara bakabilir, TEOG soru bankaları ile sınava çalışabilirler. Müfredatın hemen hemen aynı olmasından dolayı bir sorun yaşanmayacaktır.

2 Replies to “LGS Soru Dağılımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir